Reflexná masáž

Je to masáž reflexných bodov, tzv. receptorov, ktoré sa nachádzajú na chodidlách.

Sú to citlivé miesta, ktoré sú spojené s časťami ľudského tela alebo orgánmi, ako keby neviditeľnou pavučinkou. Cez ňu prúdi energia, ktorá sa môže zastaviť a vzniknú tzv. blokády. Telo prestane harmonicky tikať a prichádzajú väčšie či menšie zdravotné problémy.

Uvoľnenie je dôležité nielen pre masírovaného, ale aj pre maséra. Pri masírovaní sa preto buď sedí alebo leží.

RECEPTORY
– hrubé črevo
– obličky, močové cesty a mechúr
– pečeň, žlčník
– pľúca
– tenké črevo
– žalúdok, pankreas a dvanástnik
– srdce
– slezina
– hlava
– vaječníky, semenníky

Reflexná masáž je zvyčajne bezpečná pre všetky vekové skupiny. Mala byť trvať asi 30 minút, keď je vhodná tzv. základná reflexná masáž, ktorá má preventívny účinok, odporúča sa na posilnenie imunitného systému a v čase, keď nie je diagnostikovaný vážny zdravotný problém. Pri tejto masáži sa podporí najmä tráviaci, vylučovací, lymfatický a črevný systém. Po diagnostikovaní sa dá masáž predlžovať a účinne sa riešia zdravotné ťažkosti. Reflexná masáž je možná u všetkých vekových skupín.

Neodporúča sa, ak máte na nohách otvorené rany, vyrážky, pleseň alebo iné príznaky infekcie či zápalu. Nie je vhodná pri cukrovke, kŕčových žilách ani počas tehotenstva. Povzbudením činnosti niektorých orgánov môže prísť k subjektívne nepríjemným reakciám, ktoré však odznejú (nevoľnosť, bolestivosť v chorom orgáne a pod.).